Meet Information

Dates:
April 25-26, 2014

Starting Times:
Friday, April 25: Discus (1A-5A Women) starts at 1:00 pm. 4x800 will start at 2:00, Trials will begin at 3:00 pm, and Distance Carnival will begin at 7:30 pm.
Saturday, April 26: Finals will begin at 9:00 am

Field Events:

3 attempts in trials
3 further attempts in finals
1 Announcement will be made for finals 5 minutes after the conclusion of the last flight.
We will start finals 15 minutes after the conclusion of the last flight regardless of whether all the competitors are present or not.


Location:
Eccles Coliseum of Southern Utah University

Entries:
Unlimited Entries.

Registration will close Wednesday, April 23 at 8:00 a.m. All entries must be submitted through Runnercard.

Entry Fee:
$2.00 per athlete per event
$5.00 per relay

Awards:
Champion T-Shirts to the top team.
Championship T-Shirts to the top three finishers in each event.
T-shirts will be available for $10.

COACHES: DUE TO THE SIZE OF THE MEET THERE WILL BE NO SCRATCHES, ADDITIONS, OR REFUNDS

Register on Runnercard

For more information, please contact head coach Eric Houle at (435) 559-3147

Lodging Information

Lodging:
Abbey Inn

940 West 200 North
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-9966
Fax: 435-586-6522
Contact: Susan Tuckett

Best Western El Rey Inn
80 South Main Street
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-6518
Fax: 435-586-7257
Contact: Becky

Comfort Inn
250 North 1100 West
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-2082
Fax: 435-586-3193
Contact: Don Oswald

Crystal Inn
1575 West 200 North
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-8888
Fax: 435-586-1010
Contact: Amanda McCabe

Hampton Inn
1145 South Bentley Boulevard
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-5000
Fax:
Contact: Lee Bridgeman

Motel 6
1620 West 200 North
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-9200
Fax:
Contact: Jamie

 

Schedule: Friday, April 25

Track Events (Trials) – Tentative

2:00            4x800 1A-5A Men (Final)

2:20            4x800 1A-5A Women (Final)

2:45            100m 1A-5A Men

3:15            100m 1A-5A Women

3:40            110mh 1A-5A Men

4:00            100mh 1A-5A Women

4:20            400m 1A-5A Men

4:40            400m 1A-5A Women

5:00            300mh 1A-5A Men

5:35            300mh 1A-5A Women

6:00            200m 1A-5A Men

6:30            200m 1A-5A Women

7:00            Run-offs (if necessary)

Distance Carnival will follow immediately after the 200-meter trials

Distance Carnival (Finals) - Tentative

7:30            3200m 1A-5A Men

8:00            3200m 1A-5A Women

8:30            800m 1A-5A Men

8:50            800m 1A-5A Women

9:05            Collegiate Queen of the Mountain Race*

9:20            Collegiate King of the Mountain Race*

9:40            2000m Steeple - 1 Men Section

9:55            2000m Steeple - 1 Women Section

*The King and Queen of the Mountain exhibition is a 3,200-meter race for SUU athletes where the last finisher in each lap will be eliminated.

Field Events (Finals)

Noon-4:00  Weigh-in south end below restrooms

1:00            *Discus 1A-5A Women

3:00            Pole Vault 1A-5A Men

3:00            High Jump (Pit 1) 1A-5A Women

3:00            Javelin 1A-5A Men

4:00            Long Jump (Pit 1) 1A-5A Men

4:00            *Discus 1A-5A Men

4:00            Shot 1A-5A Women

The discus events must start at 1:00 p.m. due to darkness and to avoid potential mishaps with softball games.

*Discus and Dogs All throwers competing in the discus event will be able to consume all-you-can-eat hot dogs and drinks during the hours of 2:00 p.m.-4 p.m. at the discus ring.

 

Schedule: Saturday, April 26

Track Events (Finals)

9:00              100m 1A-5A Men

9:10              100m 1A-5A Women

9:20              110mh 1A-5A Men

9:30              100mh 1A-5A Women

9:50              1600m 1A-5A Men              

10:10            1600m 1A-5A Women          

10:30            4x100m Relay 1A-5A Men

10:45            4x100m Relay 1A-5A Women

11:00            400m 1A-5A Men

11:10            400m 1A-5A Women

11:20            300mh 1A-5A Men

11:30            300mh 1A-5A Women

11:40            Medley Relay 1A-5A Men

11:55            Medley Relay 1A-5A Women

12:05            200m 1A-5A Men

12:20            200m 1A-5A Women

12:30            4x400m Relay 1A-5A Men

12:45            4x400m Relay 1A-5A Women  

Field Events

8:30-9:00   Weigh-in southwest of stadium

9:00            Pole Vault 1A-5A Women

9:00            High Jump 1A-5A Men

9:00            Long Jump 1A-5A Women

9:00            Javelin 1A-5A Women

9:00            Shot Put 1A-5A Men

 

*Please note, this is a rolling schedule*