SUU Lands 101 on Winter/Spring Academic All-League Teams
Courtesy: SUU Media Relations
Release: 06/21/2012
Send this article to a friend Print RSS
CEDAR CITY, Utah - More than 100 student-athletes from Southern Utah University have been named to the Summit League Winter/Spring Academic All-League teams. More than half of the list includes student-athletes that have been named Distinguished Scholars after carrying a GPA of 3.60 or higher.

The women's track & field team led all squads with 24 honorees, followed by men's track & field (21), softball (15), baseball (12), men's basketball (11), women's basketball (6), women's golf (5), men's golf (4) and women's tennis (3).

In order to be selected to the Academic All-Summit League Team, a student-athlete must have a 3.0 or better grade-point average (GPA) in the semester in which they compete and must use a year of eligibility. In order to be named a Distinguished Scholar, a student-athlete must have at least a 3.60 GPA.


Baseball

Andy Harvey *
Jesse Hartle *
KC Sandstrom *
Joseph Karlik *
David Headley *
Justin Neubauer
Austin Hunt
Tyson Weber
Kevin Kline
Bradley Royer
Chase Rezac
Justin Neuhart

Men's Basketball

Matthew Massey *
Matthew Gardner *
Brian Cameron *
Chris Nsenki *
Ramell Taylor *
Jaren Jeffrey
Damon Heuir
Jackson Stevenett
Jordan Johnson
Ray Jones Jr.
Wade Collie

Women's Basketball

Danielle Norman *
Tayler Anderson *
Hailey Mandelko *
Carli Moreland
Torey Hill
Kimmiere Hawkins

Men's Golf

Samuel Cole *
Tyler Hunt *
Jacob Holt *
Jeffrey Evans

Women's Golf

Shantell Spackman *
Rosanna Pelletier *
Kaohi Loo *
Jamie Millard *
Brittany Edwards

Softball

Danielle Axe *
Terysa Dyer *
Haylee Hoch *
Mallory Hyland-Wilkinson *
Heather Black *
Mikkel Griffin *
Ashley Ostler *
Samantha Parry *
Cora Cordova *
Katelyn Olinger *
Amber Marlett *
Ariel Morbeck
Madison Resley
Kelsey Bryant
Kadi Henderson

Women's Tennis

Elizaveta Pleskan *
Afton Staheli
Aleksandra Ivanova

Men's Track & Field

Kevin Robison *
Nathan Jewkes *
Kyle Kopp *
Kelly VanArsdol *
Ryan Barrus *
Wade Nielson *
John Hart *
Christopher Bringhurst *
Devan Antczak *
Jayson Matlock
Cameron Levins
Jonathan Lee
Preston Myers
Elijah Rono
Jeffrey Alley
Zane Hunzeker
Cody Olsen
Alexander Anderson
Clinton Rhoton
Daniel Keller
Christopher Johnson

Women's Track & Field

Ashley Gray *
Sasha Russell *
Sylvia Bedford *
Jasmine Mullins *
Kirsten Bradford *
Kristen Nielson *
Madalyn Jones *
Janelle Beukers *
Whitney Curtis *
Dayna VanArsdol *
Cheyenne Thatcher *
Julia Boswell *
Michelle Alley *
Sarah Swalberg *
Kaylee Coates *
Jasmyn Hildebrandt *
Lesli Kinkade *
Jamie Smith *
Elizabeth Butler
Shayna Singleton
Whitney Fairbanks
Kayla Kovar
Danielle West
Diana Medina

* - denotes distinguished scholar
Sat. Nov. 22
Cross Country (W)
@ NCAA National Championships
TBA
Sat. Nov. 22
Cross Country (M)
@ NCAA National Championships
() 22nd/31
Sat. Nov. 22
Basketball (M)
vs. Utah Valley
(L) 75 -85
Sat. Nov. 22
Football
@ Northern Arizona
(W) 22 -14
Fri. Nov. 21
Basketball (W)
vs. Boise State
(W) 66 -64
Thu. Nov. 20
Volleyball (W)
@ Idaho State
Big Sky Championship
7:30 p.m.
Wed. Nov. 26
Basketball (M)
vs. Eastern Kentucky
7:00 p.m.
Sat. Nov. 29
Basketball (W)
vs. New Mexico Highlands
1:00 p.m.
Sun. Nov. 30
Basketball (M)
@ UTSA
11:00 a.m.
Tue. Dec. 2
Basketball (W)
@ Utah Valley University
7:05 p.m.
Fri. Dec. 5
Gymnastics
vs. Red v White Intersquad
7:00 p.m.
Fri. Dec. 5
Basketball (W)
@ Air Force
Air Force Tournament
TBA
Sat. Dec. 6
Basketball (M)
vs. St. Katherine's
7:00 p.m.
Sat. Dec. 6
Basketball (W)
vs. TBA
Air Force Tournament
TBA
Sat. Dec. 13
Basketball (W)
vs. UNLV
7:00 p.m.
Twitter
Facebook
Web Ad for iPhone App