2015 Big Sky Champions
SUU Student-Athletes Earn 56 Academic All-Conference Honors
Courtesy: SUU Media Relations
Release: 01/24/2014
Files available Print RSS
OGDEN, Utah - Southern Utah University has had 56 student-athletes named to the 2013 fall all-academic Big Sky teams as announced by the conference offices today. Football led the way with 18 honorees, followed by women's soccer with 16, women's volleyball with 10 and men's and women's cross country each with six.

To be eligible, a student-athlete must have met and/or exceeded the following minimum requirements: 1) Participated in at least half of the team’s competitions; 2) Achieved a 3.2 cumulative grade point average (on a 4.0 scale) at the conclusion of the most recently completed term; 3) Completed at least one academic term at his/her current Big Sky institution.

Football
Chinedu Ahanonu (Fr./Undeclared)
Jacob Allie (Sr./Sports Conditioning)
Chandler Allphin (Jr./Pre-Med)
Austin Anderson (Sr./Criminal Justice)
Myles Carelock (Jr./Physical Education)
Colton Cook (Gr./Business Administration)
James Cowser (So./Psychology)
Andrew Eide (So./Psychology)
Jarom Healey (RFr./Physical Education)
Kouri Jones (Jr./Sociology)
Joshua Kariya (RFr./Finance)
Miles Killebrew (So./Engineering)
Bradley Meyer (Sr./Chemistry)
Easton Pedersen (Jr./Hotel, Resort & Hospitality Management)
Evan Ross (RFr./Engineering)
Anthony Sattiewhite (RFr./Undeclared)
Michael Sharp (Fr./Undeclared)
Joshua Talbot (Fr./Undeclared)

Volleyball
Lusia Angilau (Sr./Physical Education)
Jenna Bradfield (So./Biology)
Joanna Christenson (Fr./Undeclared)
Ann Clappier (Fr./Biology)
Taylor Heine (So./Communication)
Hailey Moore (Sr./Sociology)
Sariah Pelaez (Fr./Elementary Education)
Kylie Schofield (Sr./Physical Education)
Annie Stradling (Jr./Human Nutrition)
Alissa Youart (Sr./Sociology)

Men's Cross Country
Ibrahim Ahmed (So./Accounting)
Ryan Barrus (Sr./Accounting)
John Hart (Sr./Accounting)
Hayden Hawks (Jr./Physical Education)
Sean Newcomb (Fr./Chemistry)
Clinton Rhoton (Sr./Physical Education)

Women's Cross Country
Aubrey Bryson (Jr./Human Nutrition)
Ashley Hawks (Sr./Elementary Education)
Sierra Malm (Fr./Undeclared)
Shelli Mogensen (Sr./Chemistry)
Dayna VanArsdol (Sr./Elementary Education)
Morgan Vorwaller (So./Physical Education)

Women's Soccer
Andrea Albrecht (Jr./Elementary Education)
Kirsten Anthony (Jr./Mathematics)
Breanna Brown (Fr./Physical Education)
Brianne Brown (Jr./Physical Education)
Tessa Christensen (So./Psychology)
Sydney Cook (So./Human Nutrition)
Alyssa Gomez (Fr./Human Nutrition)
Logan Harker (Fr./Undeclared)
Kristy Hendrickson (Sr./Elementary Education)
Katie Jones (Fr./Marketing)
Mackenzie Moreno (So./Elementary Education)
Megan Mower (Sr./Physical Education)
Kaitlin Parkin (Fr./Undeclared)
Annabelle Schwab (Fr./Sociology)
Madison Wood (So./Biology)
Chandler Yost (Fr./Biology)
Sat. Apr. 30
Softball
@ University of Northern Colorado
(L) 6 -5
Fri. Apr. 29
Golf
@ Big Sky Championship
Spring Schedule
TBA
Sun. Apr. 24
Softball
vs. University of Montana
(L) 7 -14
Sat. Apr. 23
Softball
vs. University of Montana
(L) 13 -14
Sat. Apr. 23
Softball
vs. University of Montana
(W) 5 -2
Sat. Apr. 23
Tennis (M)
@ UNLV
400 p.m.
Tue. May. 3
Softball
vs. BYU
3:00 p.m.
Fri. May. 6
Softball
vs. University of North Dakota
12:00 p.m.
Fri. May. 6
Softball
vs. University of North Dakota
2:30 p.m.
Sat. May. 7
Track/Field
@ Oxy Invite
Outdoor Track and Field
TBA
Sat. May. 7
Track & Field (W)
@ Oxy Invite
Outdoor Track and Field
TBA
Sat. May. 7
Softball
vs. University of North Dakota
12:00 p.m.
Wed. May. 11
Track & Field (W)
@ Big Sky Outdoor Championships
Outdoor Track and Field
TBA
Wed. May. 11
Track/Field
@ Big Sky Outdoor Championships
Outdoor Track and Field
TBA
Thu. May. 26
Track/Field
vs. NCAA West Region Preliminary Rounds
Outdoor Track and Field
TBA
Twitter
Facebook